TEİS: “Eczacılar Da Destek Bekliyor !”

TEİS: “Eczacılar Da Destek Bekliyor !”

Pandeminin Türkiye’de ticari hayatın üzerindeki olumsuz etkilerini hafifletebilmek için devlet 133 farklı meslek grubundan çok sayıda işletmeye destekte bulunuyor.

Pandeminin Türkiye’de ticari hayatın üzerindeki olumsuz etkilerini hafifletebilmek için devlet 133 farklı meslek grubundan çok sayıda işletmeye destekte bulunuyor. 


Ekonomide yaşanan olumsuz etkilerin azaltılması için yapılan bu destek programında covid-19 ile en çok yüz yüze kalan eczane eczacılarının olduğunu söyleyen Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, “Covid-19'lu hastalarla en çok yüz yüze gelen meslek grubuyuz. Bu süreçte 45 meslektaşımız hayatını kaybetti. Ekonomik anlamda da en çok biz etkilendik. Buna rağmen bu destek programında eczacılar bulunmuyor. Söz konusu ekonomik destekten yararlanabilmek için Ticaret Bakanlığı’na başvuruda bulunduk” dedi. 


TEİS olarak Ticaret Bakanlığı’na yaptığımız başvuru şöyle: 

 

COVİD'DEN ETKİLENENLERE DESTEK LİSTESİNDE ECZACILAR YOK !

“Bilindiği üzere, COVID-19 salgını ülkemiz ticari hayatı üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılmasına yönelik çeşitli tedbirler alınmaktadır. COVİD-19 salgınından olumsuz etkilenen esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi tacirlere yönelik destek paketi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından 14 Aralık 2020 tarihli Kabine toplantısının ardından açıklanmıştır. Bu çerçevede 3323 sayılı Esnaf ve Sanatkârlar İle Gerçek Kişi Tacirlere Koronavirüs Salgını Nedeniyle Verilecek Destekler Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı, 23 Aralık 2020 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Karar gereğince, salgından etkilenen kesime aylık bin Türk Lirası olmak üzere toplamda 3 bin Türk Lirası doğrudan gelir desteği ile üç ay boyunca büyükşehirlerde aylık 750 Türk Lirası, diğer illerde aylık 500 Türk Lirası kira desteği verilecek olup, bununla birlikte, 24 Aralık 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Koronavirüs Salgını Nedeniyle Verilecek Hibe Desteği Programı ve Uygulama Esasları Hakkında Tebliğ ile söz konusu hibe desteklerinin verilmesine ilişkin usul ve esaslar Bakanlığınızca belirlenmiştir.

 

LİSTEYE ECZANELER DE EKLENSİN

Buna göre, ticari kazançları basit usulde vergilendirilenler ile vergiden muaf esnafın yanında esas faaliyetleri dolayısıyla hibe desteğinden yararlanabilecek olan esnaf ve sanatkârlarımız ile gerçek kişi tacirlerimizin ekonomik faaliyet tanımları liste halinde yayınlanmış olup, bu listede eczanelerin yer almadığı görülmektedir. Pandemi süreci boyunca ücretsiz maske ve aşı dağıtımı dahil kamu yararına bir çok ücretsiz görevi yerine getirmiş eczanelerin gerek mesailerindeki değişiklikler ve sokağa çıkma kısıtlamaları, gerekse bir çok sağlık kurumunun hasta kabul etmemesi gibi nedenlerle ciddi ekonomik kayıp yaşadıkları göz önünde bulundurularak, sundukları ilaç ve eczacılık hizmetinin kesintiye uğramaması amacıyla, Koronavirüs Salgını Nedeniyle Verilecek Hibe Desteği Programı ve Uygulama Esasları Hakkında Tebliğ ekindeki listeye eczanelerin de ivedilikle dahil edilmesi için gereğini bilgilerinize arz ederim.”