HPV AŞISI RAHİM AĞZI KANSERİNDEN KORUYOR

HPV AŞISI RAHİM AĞZI KANSERİNDEN KORUYOR

HPV AŞISI İÇİN EN UYGUN YAŞ 9-13 ARALIĞIDIR

 

Rahim ağzı kanserine karşı koruma sağlayan HPV aşısının ücretsiz olması için yürütülen kampanya sonuç vererek aşı devlet ödemesine alındı. Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı HPV aşısının 18 yaş üstünde yapılması için çalışmaların bitmek üzere olduğunu söyledi. 

Ocak ayı “Rahim Ağzı Kanseri Farkındalık Ayı” olarak belirlenmiş olup dünyanın birçok ülkesinde hastalığa dikkat çekmek üzere farkındalık etkinlikleri düzenleniyor. 1-31 Ocak Rahim Ağzı Kanseri Farkındalık ayı nedeniyle yazılı bir açıklama yapan Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, “Dünya Sağlık Örgütü HPV aşıları için en uygun yaş immün cevabın en kuvvetli olduğu 9-13 aralığı olduğunu söylüyor” dedi.

 

AŞISI OLAN TEK KANSER TÜRÜ; RAHİM AĞZI(SERVİKS) KANSERİ

Saydan, “Rahim ağzı kanseri dünyada kadınlar arasında en sık görülen kanser türlerinden biri ve her yıl dünyada 500 binden fazla kadının ölümüne sebep oluyor. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünün açıklamasına göre; Rahim ağzı kanseri, dünyada kadınlarda meme kanseri ve kalın bağırsak kanserinden sonra üçüncü sıklıkta görülürken ülkemizde onuncu sıradadır. 

Rahim ağzı kanseri aşısı olan tek kanser türü olduğu için bu hastalıktan korunmak için mutlaka aşılanmalı. HPV aşısı kansere karşı en etkili mücadele yöntemlerinden biridir” diyerek, aşılamanın önemine vurgu yaptı. 

Saydan açıklamasında şunlara yer verdi: 

“HPV aşısının koruyuculuk oranı yüzde 99.7. Bu aşı 9-13 yaş aralığındaki kız ve erkek çocuklarına yapılması durumunda yüzde yüze yakın koruyuculuk sağlıyor. İleri yaşlarda yapılan aşının koruyuculuğu düşüyor. Bu yüzden HPV aşısı ülkemizde de çocuklara 9-13 yaş aralığında yapılmalıdır. 

HPV aşısı dünyada ABD, İngiltere, Almanya, Avustralya, Kanada, Belçika, Norveç, Finlandiya, Portekiz ve Fransa gibi 100’den fazla ülkede ulusal aşı programına dahil edilmiş ve ücretsiz olarak çocukluklara 9 yaşından itibaren uygulanıyor. Erken yaşta uygulanan HPV aşısı, virüsün vücudun çeşitli bölgelerinde yaşam boyu oluşturabileceği birçok kansere karşı koruyor. Çocukluk çağı aşılarına bunun da eklenmesi gerekiyor. HPV virüsü bulaşan birisine de bu aşıyı yaptığınızda bozulmuş hücrelerin hızlı ilerlemesini engellemiş olursunuz.     

Ülkemizde de bir an önce aşılama başlamalı ve çocuklara öncelik verilerek yaş sınırı DSÖ’nün dediği gibi 9-13 arasında olmalı.” 

 

HPV AŞILARININ ÖNERİLEN YAŞ VE DOZLARI

 

13 yaştan küçük kız ve erkekler için:

2 doz aşı yeterlidir. 2. doz birinci dozdan 6-12 ay sonra yapılmalıdır.

 

13 yaştan büyük kız ve erkekler için:

3 doz aşı gereklidir. 2. doz 1. dozdan 1 ay sonra, 3. doz 1. dozdan 6 ay sonra yapılmalıdır.Anahtar Kelimeler: AŞISI RAHİM KANSERİNDEN KORUYOR