Yazı Detayı
16 Haziran 2020 - Salı 11:14
 
Sağlık çalışanları hak ettikleri değeri görmüyor!
Metin SARICA
 
 

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid 19 salgınında, canları pahasına çalışan, eşinden çocuğundan feragat ederek taşın altına elini değil adeta gövdesini koyan sağlık çalışanları ülkemizde maalesef hak ettikleri değeri görmedikleri gibi, her gün türlü saldırı ve hakaretlere maruz kalmakta, tüm bu olumsuzluklara rağmen canlarını dişlerine takarak ilk günkü azimle çalışma gayreti göstermektedirler. Unutulmamalıdır ki cefakar sağlık personelinin de bir dayanma noktası bir tahammül sınırı vardır. Bugün sağlık personelinin yaşadığı tükenmişlik sendromu istatistiklere de yansımış durumdadır. Yıllar içerisinde psikolojik rahatsızlığı nedeniyle tedavi gören personel sayısı artmış yine mobing, olumsuz çalışma koşulları, geçim sıkıntısı....vs gibi durumların temelinde yattığı intihar sayısı korkutucu rakamlara ulaşmıştır. Pandemi sürecinin çok da iyi yönetildiğini düşündüğümüz ülkemizde sayın bakanın; "sağlık personeli üç ay boyunca döner sermaye ek ödemesini tavandan alacaktır" söylemi halk arasında ve diğer meslek grupları tarafından sanki personele iki katı maaş ödemesi yapılacaktır gibi algılanmış ve bu süreçte sağlık personeli aleyhine bir algı oluşmuş, hayatları pahasına çalışan arkadaşlarımızın tüm gayretine gölge düşürülmüştür.
Tavandan ek ödemede yine adalet sağlanamamıştır.
Sözde sağlıkta şiddet yasası Meclisten geçip yasalaşmasına rağmen bir türlü önüne geçilemeyen şiddet olayları tam gaz devam etmektedir. Aylarca evinden sevdiklerinden uzakta çalışmak zorunda kalan sağlık personeli bir de maganda terörü ile uğraşmak zorunda kalmıştır.
Hükümetimizden acil olarak sağlık personeline şiddetin önlenmesi başta olmak üzere, 3600 ek göstergenin ayrım yapılmaksızın tüm personele verilmesi,insan onuruna yakışır bir ücret düzenlemesi yapılması,ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması, kurumlarda basiretsiz yöneticilerden kaynaklı mobing olaylarının önüne geçilmesi olmazsa olmaz ve bir an önce gerçekleştirilmesi gereken taleplerimizdir.
Ayrıca bu süreçte Covid 19'dan vefat eden sağlık personelinin şehit sayılmaması vicdanlarda bir yaradır. Sağlık personeli Koca Yunus'un şiirinde söylediği gibi ölmesin
("Bir garip öldü diyeler
Üç gün sonra duyalar
Soğuk su ile yuyalar
Şöyle garip bencileyin")

 
Etiketler: Sağlık, çalışanları, hak, ettikleri, değeri, görmüyor!,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı