Yazı Detayı
21 Ekim 2021 - Perşembe 10:23
 
Hareket Berekettir
İletişim Uzmanı Esma KALKAN
 
 

Merhabalar ;

Bu yazımda hareket eğitiminden bahsetmek istiyorum.

Nedir hareket eğitimi?

Aslında çocuk anne karnında iken hareket eğitimi başlıyor. Anne karnında çocuk su içerisinde ve hareket halindedir. Fakat yeni doğmuş bir çocuğu çok fazla hareket ettirmek istemeyiz. sağa dönmesin,sola dönmesin, aman öyle,aman böyle,bir yeri zedelenmesin gibi uyarılar veririz. Oysaki çocuk hareket etmeli.

Hareket eğitimi çocuğumuzun vestibüler ve proprioseptif sistemlerini geliştirir.

Bilimsel verilere baktığımızda bu iki sistemin gelişimi duygusal,sosyal, fiziksel ve akademik yönden çocuk gelişimine katkısı olduğu, sinir sistemi gelişimini desteklediği görülüyor.

Çocukların erken yaşlardan itibaren zıplama, sallanma, atlama gibi aktiviteleri tercih etmeleri bu sistemlerin içgüdüsel olarak sinir sistemlerini geliştirmek için beyinlerinin bulduğu pratik çözüm yollarıdır.

Hareket eğitimi; el-göz koordinasyonu ,vücut farkındalığı, üç boyutlu düşünce ,algı ve duyusal kontrol ince motor ,kaba motor becerileri vs. Birçok alanda beceri daha yazilabilir.

Küçük yaşta başlayan bu hareket eğitimi duyusal deneyimlerin beyinde yeni sinaptik bağlantılar kurularak sinir sisteminin geliştirmesi sonucudur.

Bu eğitim aynı zamanda çocuklarda vücut farkındalığı oluşturmak, kuvvetini doğru bir şekilde kullanma, dengeyi iyi bir şekilde sağlama,büyük ve küçük kas grupları aynı anda harekete geçirme dikkat,hızlı takip, doğru zamanda hareket etme ,problem çözme, hareketi yorumlayıp doğru hamle yapma,birçok yönün gelişimine destek sağlamaktadır

Çocuklarda bu kadar çok faydasını gördüğümüz bir eğitimi es geçmemeliyiz

Kurtlarla Koşan Kadınlar adlı kitapta şöyle diyor:

Peki çözüm nedir? Çirkin ördek yavrusu'nun yaptıklarını yapın ilerleyin,didinip çabalayarak yol alın. Hemen kalemi elinize alın, sayfanın üstüne koyun ve sızlanmayı bırakın. Yazın. Fırçayı elinize alın ve değişmek için kendinize karşı acımasız olun ve resim yapın. Dansçılar, rahat elbiselerinizi giyin,saçlarınıza, belinize ya da bileklerinize kurdelelerinizi bağlayın ve vücudunuza buradan uzaklaşıp gitmesini söyleyeyin. Dans edin. Aktristler,oyun yazarları,şairler,müzisyenler ya da başkaları. Genel olarak,sadece konuşmayı bırakın. Şarkıcı değilsiniz, tek bir söz daha etmeyin. Kendinzi ister tabanı olan bir odaya, isterse gökyüzünün altında açık bir araziye kapatın. Sanatınzı yapın. Genelde bir şey hareket ediyorsa donmaz. Öyleyse hareket edin. Hareket etmeye devam edin.

HAREKET BEREKETTİR…

Görüşmek Dileğiyle…

Sevgiyle Kalın…

 
Etiketler: Hareket, Berekettir,
Yorumlar
Haber Yazılımı