İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Haber Detayı
21 Ağustos 2019 - Çarşamba 11:11
 
Zeytin Ekmeğe Mahkûm Olmayacağız
Türkiye Kamu-Sen Gaziantep İl Temsilciliği; memuru zeytin ekmek yemeğe mahkûm edecek olan komik zam artışı teklifi hakkında kitlesel basın açıklaması düzenledi
EKONOMİ Haberi
Zeytin Ekmeğe Mahkûm Olmayacağız

Türkiye Kamu-Sen Gaziantep İl Temsilciliği; memuru zeytin ekmek yemeğe mahkûm edecek olan komik zam artışı teklifi hakkında kitlesel basın açıklaması düzenledi. İl Temsilcisi Kemal KAZAK yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Ülke nüfusunun 1/4’ne denk gelen, 20 milyon vatandaşımızı doğrudan ilgilendiren ve iki yıllık geleceğini şekillendirecek olan,toplu sözleşme görüşmeleri büyük bir hayal kırıklığına doğru gitmektedir.

Hatırlanacağı üzere, geçtiğimiz yıl gerçekleşen resmi enflasyon 20,3 olmuştu. 4 kişilik ailenin zorunlu harcama tutarı 1032 lira artar iken, memur maaşlarına bir yıl için sadece 441 lira zam yapılmıştı.

TÜİK’in açıklamasına göre, son bir yıl içinde yalnız kiraya gelen zam 100, ailenin aylık gıda harcamasına gelen ortalama zam 197 liradır.

Bir yıl içerisinde yine Doğalgaza 18.6 ve Elektriğe 34.8 zam yapılmıştır.

Kısacası mutfak yangın yerine dönmüş, memur ve emeklinin bütçesi tarumar olmuştur…

Görülüyor ki; hem resmi rakamlar, hem de yaptığımız hesaplar, memur ve emeklinin alım gücünün düştüğünü göstermektedir.

Bununla birlikte, hükumetin 2020 yılı enflasyon hedefi 9.8, 2021 yılı için ise 6’dır. Ama memura ve emekliye reva görülen zam, 2020 yılı için 8.2, 2021 yılı için ise; 6.1’dir.

Hâlbuki yaz mevsimi olmasına rağmen, şu anda yıllık enflasyon 16.65’tir. Çarşının ve pazarın reel durumu daha da vahimdir. Son bir yıl içerisinde sadece kira ve gıdayagelen zam 297 liradır.Rakamlar gösteriyor ki; hükumetin enflasyon hedefi şimdiden sapmış ve ters yüz olmuştur.

Hal böyle iken; hükumet tarafından bize teklif edilen 4 zamla birlikte, ortalama memur maaşı altı ay için 160 lira en düşük memur maaşına ise 120 lira artacaktır.

Enflasyon hedefinin altında bir zam oranı teklifi ile hükumet, kamu çalışanlarını, emekli memurları ve ailelerini resmen sefalete sürüklemektedir.

Bilinmelidir ki; Türkiye Kamu-Sen olarak; oynanan orta oyuna figüran olmayacağız. Kamu çalışanlarının sesi ve güvendiği liman olmaya devam edeceğiz.

Varsın birileri, buçuk müptelası olsun. Varsın birileri, yarım puanlık zam artışına asrın antlaşması deyip masada sus pus olsun.

Biz birilerini bilmeyiz!Ama bu teklif bize uymaz ve bizi tatmin etmez.

Biz, bütün haklı taleplerimizin gerekçelerini ortaya koyuyor ve resmi verilerle de kanıtlıyoruz.

Hükümet tarafından da 4 zammın gerekçesini bekliyoruz.

Hedefiniz nedir? Amacınız nedir?

Enflasyon hedefinin 9.8 olduğu durumda, memura 4+4 zam teklif etmenizdeki gerekçeniz nedir?

Kaynak: Editör: GÜNDEM
Yorumlar
Haber Yazılımı