Haber Detayı
13 Kasım 2020 - Cuma 15:10
 
Mutfakta Yangın Var
Türkiye Kamu-Sen Gaziantep İl Temsilcisi Kemal KAZAK, TUİK’ten alınan 2020 Ekim ayı verilerine göre Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezinin asgari geçim endeksi sonuçları hakkında bir basın açıklaması yaptı.
EKONOMİ Haberi
Mutfakta Yangın Var

Türkiye Kamu-Sen Gaziantep İl Temsilcisi Kemal KAZAK, TUİK’ten alınan 2020 Ekim ayı verilerine göre Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezinin asgari geçim endeksi sonuçları hakkında bir basın açıklaması yaptı.

 

Türkiye İstatistik Kurumu’ndan alınan Ekim 2020 fiyatlarına göre yapılan araştırmada çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 3.743,67 TL olarak hesaplandı.

 

Dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 7.625,85 TL olarak belirlenmiştir. Sonuçlar, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre 58,74 TL, 0,78 oranında arttığını gösterdi.

 

Çalışan tek kişinin açlık sınırı ise bir önceki aya göre 26,73 TL, 0,93 oranında yükselmiş ve 2.892,24 Lira olarak hesaplandı.

 

Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise 2020 yılı Ekim ayında 2849,69 TL olarak tahmin edildi.

 

Yapılan araştırmada, 4 kişilik bir ailenin sağlık kuruluşlarının belirlediği gibi sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için gerekli harcamanın Ekim 2020 verilerine göre günlük 58,204 TL olduğu belirlendi.

 

Ailenin aylık gıda harcaması toplamı ise 1.746,12 Lira olmuştur. Ekim 2020 itibari ile ortalama 4.478,00 TL ücret alan bir memurun ailesi için yaptığı gıda harcaması, maaşının 38,99’unu oluşturdu.

 

Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde 1.103,57 TL olarak belirlenen kira gideri ise Ekim 2020 ortalama maaşının 24,64’üne denk geldi.

 

Buna göre bir memur, ortalama maaşının 63,63’ünü yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kaldı.

 

Ortalama ücretle geçinen bir memur ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için Ekim 2020 maaşından geriye yalnızca 1.628,65 TL kaldı.

 

KEMAL KAZAK: GIDA ENFLASYONU YILLIK YÜZDE 16,51 OLDU

 

Ekim ayı asgari geçim sonuçları değerlendiren Türkiye Kamu-Sen Gaziantep İl Temsilcisi Kemal KAZAK; piyasalarda yaşanan hareketlenmenin zorda olan memuru daha da zora soktuğunu belirtti.

 

2020 yılı için 4+4 zam reva görülen kamu çalışanları yaklaşan kış aylarının nasıl geçeceğini düşünürken bir de üzerine son dönemde piyasalarda yaşanan dalgalanmanın etkisini derinden hissetmektedir.

 

2021 yılı için ise kamu çalışanlarının alacağı zam oranı 3+3’tür.

 

Resmi verilere göre gıda enflasyonu yıllık 16,51 olmuştur. Cebimize yansıyan gerçek enflasyon ise bunun çok daha ötesidir.

 

YENİ BAKAN’DAN BEKLENTİMİZ EK ZAM VERİLMESİDİR

 

Böylesine bir ortamda kamu çalışanları ve emeklilerimizin mutfaklarındaki yangın daha da büyümektedir. Ekim ayı itibarı ile 4 kişilik bir ailenin harcamaları yılbaşından bu yana tam 728 TL zamlanmıştır.

 

Yaşanan bu sıkıntıların bir nebze giderilmesi adına Türkiye Kamu-Sen olarak uzun zamandır talep ettiğimiz ek zammın verilmesi artık kaçınılmazdır.

 

Yeni göreve başlayan Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Lütfi Elvan’dan beklentimiz ekonomik gerçekler ışığında toplumun tüm kesimleri ile birlikte memurlarımızın da bu dar boğazdan çıkarılması yönündedir.

 

Son dönemde yaşamakta olduğumuz ekonomik dalgalanmanın temelinde piyasaların durgunluğa girmesi, alım gücünün düşmesi ve belirsizlikler yatmaktadır. Piyasalara güven aşılamanın en kolay yolu, tüketici kesimi harcama yapabilir hale getirmektir.

 

Bilinmelidir ki; kamu çalışanlarımıza verilecek bir ek zam hem piyasalara can verecek hem de hareketlilik getirecektir.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Yorumlar
Haber Yazılımı