Haber Detayı
03 Eylül 2020 - Perşembe 13:55
 
HKÜ’nün yeni rektörü belli oldu
İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Türkay Dereli, Hasan Kalyoncu Üniversitesi'ne rektör olarak atandı.
EĞİTİM Haberi
HKÜ’nün yeni rektörü belli oldu

İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Türkay Dereli, Hasan Kalyoncu Üniversitesi'ne rektör olarak atandı.

 

PROF. DR. TÜRKAY DERELİ KİMDİR?

1968 yılında Denizli’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Ankara'da tamamlayarak, 1986 yılında Ankara Yenimahalle Teknik Lisesi Elektrik Bölümü’nden mezun oldu. 1986–1992 yılları arasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Gaziantep Mühendislik Fakültesi’nde “Makina Mühendisliği” öğrenimini tamamladı. Gaziantep Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makina Mühendisliği Bölümü’nden; 1994 yılında: “Yüksek Lisans”, 1998 yılında: “Doktora” derecelerini aldı.

Aynı yıl Gaziantep Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak çalışmaya başladı. 2002 yılında “Doçent” unvanını aldı. Birçok endüstriyel ve güncel araştırma projejesinde, ulusal ve uluslararası konferans organizasyonunda görev aldı. Özgün makale, tebliğ ve kitapları yayınlandı. Araştırmaları daha çok; Yönetim Bilişim Sistemleri, Süreç Yönetimi, Sistem Tasarımı ve Sibernetik, Yatırım Planlama, Bilgisayar Destekli Tasarım ve Üretim, Mühendislik ve Teknoloji Yönetimi, Teknoloji Transferi, Hizmet Yönetimi, Marka Yönetimi, İnovasyon ve Girişimcilik vb gibi konulara odaklanmıştır.

En büyük tutkularından birisi; “üretilen çalışmaları ve sonuçlarını toplum ve ilgili taraflar ile ivedilikle paylaşmak” olmuştur. Bu misyon ile, zaman zaman birçok gazete ve dergi köşelerine ve TV-radyo mikrofonlarına da misafir oldu, konferans ve seminerler verdi. Makine Mühendisleri Odası (MMO) gibi meslek kuruluşlarının yanı sıra; “Üretim, Bilişim ve Kalite” alanında faaliyet gösteren çeşitli derneklerde görev aldı. Türkiye’deki ilk yenilik merkezi, bilişim laboratuvarı ve hızlı prototipleme laboratuvarlarından birinin Gaziantep’te kurulmasında çalıştı. Uzun yıllar Gaziantep Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü Başkanlığı’nı yürüttü.

2007 yılında Profesörlük kadrosuna atandı. 2012 yılında Gaziantep Üniversitesi’nin Bilim, Sanayi ve Teknoloji politikalarından sorumlu Rektör Yardımcısı olarak görevlendirildi. Gaziantep Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde uygulanan “İntörn Mühendislik Eğitimi” uygulamasının modellenmesinde ve yürütülmesinde çalıştı.

Gaziantep Üniversitesi Teknopark ve Teknoloji Transferi Ofisi (TARGET TTO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı vazifelerini yürüttü. 2011 yılından bu yana TÜBİTAK ARDEB MAG (Mühendislik Araştırma Grubu) Danışma/Grup Yürütme Komitesi üyesi olarak çalışmaktadır. Üniversite-Sanayi İşbirliği’ne yapmış olduğu katkılar nedeniyle Gaziantep Sanayi Odası (GSO) tarafından hizmet ödülü verilmiştir.

2014-2015 yılları arasında TOBB Gaziantep Akademik Danışmanlığı vazifesini yürütmüştür. ISI - WEB OF SCIENCE verilerine göre, alanında en çok yayın (SCI/SSCI endekslerinde taranan) yapan akademisyenler arasında yer almıştır. 2015 yılında Gaziantep Üniversitesi Bilim Ödülü’ne layık görülen ve alanındaki SCI endeksli 4 adet derginin yardımcı/alan editörlüğünü yapmakta olan Prof. Dr. Türkay Dereli, 08.09.2015 tarihi itibariyle, İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanmıştır.

Evli ve üç çocuk babasıdır.

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı