Haber Detayı
20 Kasım 2020 - Cuma 09:43
 
Hekimin Yanında Olmak Görevimiz
Av. Dr. Aynur Özensoy: ''20 yıllık Anestezi Rea. Uzm. Tıp Doktoru iken bugün Avukat ve Arabulucu olarak çalışmaktayım.. Hukukçu hekimler derneğinin kurucu üyelerinden biriyim.''
DİĞER Haberi
Hekimin Yanında Olmak Görevimiz

'Aynur abla benim bir davam vardı,  sen bakar mısın'' diye bu hafta kucagıma bırakılan bir  dava dosyası  bu.. Davada savunulup savunulmadığını , İçeriğini , hukukta sürelerin önemini bilmeyen hekimler... Doğası gereği yüksek risk barındıran mesleğini icra eden   bir hekimin karşı karşıya kaldığı bu tablo bilin ki bu hafta benim bizlerin canını çok yaktı...  Bu grubu kuran hukuk fakültesi bitirmiş hekimlerden biri olarak, 20 yıllık Anestezi Rea. Uzm Tıp Doktoru iken bugün  Avukat ve Arabulucu olarak çalışmaktayım.. Hukukcu hekimler derneğinin kurucu üyelerinden biriyim.  Dr. Av. Cengiz BAYRAM başkanımızla birlikte sadece hekim tarafında dava alıyoruz. Pandemi öncesi Meslek odaları kanalıyla Türkiye'nin her tarafında  eğitimler vermek üzere Edirne'de Çanakkale'den Van'a kadar gittik.. Öncelikle sağlık hukuku hakkında temel bilgi vermek, malpraktisten korunma ve komplikasyonu yönetmek üzerine Dr. Av. Arkadaşlarla GÖNÜLLÜLÜK esasına dayalı eğitim vermeyi tıp mesleğine ve meslektaşlarımıza karşı kamusal bir borç bildik.. 

 

Pandemi sonrası Tekrar eğitimlere başlayacağız.   Burada benim siz değerli hekim arkadaşlarıma nacizhane öncelikli tavsiyem şunlar olacaktır; 

 

1. Resmi belgeleri TAM tutun. Sonradan Değiştirmeyin (farklı suç tipleri ortaya çıkıyor sonra).....

2. Komplikasyonları yönetin.....

3. İlk ifadenizi,  avukat desteği alarak verin.. Çünkü tıp dili gibi hukuk terminolojisi de farklı.   İncelemecide kullanılan ilk kelimeler, ifadeler sonraki yargılamada artık değişemiyor ..

Yine tavsiyem, tıbbi uygulamalarınız da istenmeyen bir olay meydana geldiği anda BİZLERİ arayın...

Hekimin yanında olmayı  görevimiz olarak algılayan insanlarız....

Lütfen olay anında Arayın veya  Aratın.

Dernek SAYFAMIZDA WHATSAPP ve TELEGRAMDA kurduğumuz "Hukukcu hekimler derneği" platformu dahil Her yerde özel telefonlarımızı da paylaşıyoruz..

Bir daha KASTEN  öldürme, yaralama suç tipleri ile hekimadını yanyana görmemek dileğim...


Av. Dr. Aynur Özensoy

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Yorumlar
Haber Yazılımı