İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Haber Detayı
04 Haziran 2020 - Perşembe 19:44
 
Dış Kulak Enfeksiyonuna Dikkat!
Özel Gaziantep Sevgi Hastanesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Hastalıkları Uzmanı Yrd.Doç.Opr. Dr.Yasin SARIKAYA, yaz mevsimi ile birlikte artış gösteren Dış Kulak Yolu Enfeksiyonlarına Dikkat Çekti.
SAĞLIK Haberi
Dış Kulak Enfeksiyonuna Dikkat!

Özel Gaziantep Sevgi Hastanesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Opr. Dr. Yasin SARIKAYA, yaz mevsimi ile birlikte artış gösteren Dış Kulak Yolu Enfeksiyonlarına Dikkat Çekti.

 

Op.Dr. Sarıkaya , "Hastalık tedavi edilmezse dış kulak yolundaki enfeksiyona bağlı şişlik ve salgılar kulakta tıkanıklığa ve işitmede azalmaya sebep verebilir. Dış kulak yolu enfeksiyonu kulağın kıkırdağına geçerek yaygın enfeksiyona dönüşebilir" dedi.

 

Yaz tatilinin en önemli aktivitelerinin başında gelen deniz ve havuz sefaları dikkat edilmediği takdirde çeşitli sağlık sorunlarına neden oluyor. Bu sağlık sorunlarından birinin 'Dış kulak yolu enfeksiyonu' olduğunu belirten Özel Gaziantep Sevgi Hastanesi doktorlarindan Yrd. Doç. Opr. Dr. Yasin SARIKAYA, yaz mevsimiyle vaka sayısında önemli artış olacağını söyledi. Havuz, deniz, duş aktivitelerindeki artışın dış kulak yolunun nem dengesini bozduğunu belirtti.

 

"Bu enfeksiyona yol açan başka nedenler de var. Örneğin; gebelik, diyabet gibi hormonal dengenin değişmesi, alerjik, dermatolojik yatkınlıklar, dış kulak yolunu temizleme adına tahriş edilmesi gibi. Şimdi gördüğümüz artış mevsimsel. Yaz aylarında duş, havuz ve deniz kullanımıyla birlikte dış kulak yolunda nemlilik artar, dış kulak yolundaki koruyucu salgıların yardımcı  etkisi azalır ve bu sebeple enfeksiyon sık görülür. Üstelik hem erişkin hem de çocuklarda görülme sıklığı geçmiş yıllarda artmış olduğu gözlendi. Dış kulak yolunda bastırmakla ağrı, şişlik hissi, kaşıntı, kulakta dolgunluk, işitme azlığı ve uğultu enfeksiyonun önemli belirtileri."

 

KORUNMAK MÜMKÜN

 

Dış kulak yolunun kulak çubuğu kullanılarak temizlenmemesi gerektiğini vurgulayan, havuz yerine denizin tercih edilmesini öneren Opr.Dr. Sarıkaya, Kulak zarında delik olan ve dış kulak yolunda mantar enfeksiyonu olan hastalar kulaklarını özellikle su dan korumak için vazelinli kulak tıkacı ile nemlilik en aza indirlebilir.Hastalık tedavi edilmezse dış kulak yolundaki enfeksiyona bağlı şişlik ve salgılar kulakta tıkanıklığa ve işitmede azalmaya sebep verebilir. Dış kulak yolu enfeksiyonu kulağın kıkırdağına geçerek yaygın enfeksiyona dönüşebilir" dedi.

Kaynak: Editör: Kemal KÖKTEN
Yorumlar
Haber Yazılımı