Haber Detayı
19 Ekim 2021 - Salı 12:05
 
Covid-19 sebebiyle yaşamını yitiren iş yeri hekimi için emsal ‘meslek hastalığı’ kararı
İş yeri hekimliği yaptığı sırada Koronavirüs'e yakalanarak hayatını kaybeden doktor için İstanbul Tabip Odası'nın 'meslek hastalığı' başvurusu kabul edildi.
SAĞLIK Haberi
Covid-19 sebebiyle yaşamını yitiren iş yeri hekimi için emsal ‘meslek hastalığı’ kararı

2000-2010 yılları arasında, İstanbul Tabip Odası’nın danışman hekimi ve Hekimlik Uygulamaları Bürosu sorumlusu olarak görev yapan Dr. İlhan Doğan, geçtiğimiz aralık ayında Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

 

Dr. İlhan Doğan’ın Covid-19’a bağlı kaybının, meslek hastalığı olarak tespiti amacıyla İstanbul Tabip Odası Hukuk Bürosu tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu İstanbul İl Müdürlüğü’ne yapılan müracaat sonuçlandı. Buna göre, iş yeri hekimi olarak görev yapan Dr. Doğan’ın, ‘tutulduğu Koronavirüs hastalığının mesleki olduğuna, 30.12.2020 tarihindeki vefatının da Covid-19 nedeniyle olduğuna’ karar verildi.

 

“Karar meslektaşlarımız ve aileleri için emsal niteliğindedir”

 

İstanbul Tabip Odası’ndan yapılan açıklamada, “Dr. İlhan Doğan, hastalığa iş yeri hekimliği yaptığı ortak sağlık ve güvenlik birimindeki çalışmaları esnasında maruz kalmış, yaklaşık 1,5 aylık tedavinin ardından maalesef hayatını kaybetmiştir” denildi.

 

Kararı değerlendiren İstanbul Tabip Odası, “Bu karar, iş yeri hekimliği yaptığı sırada Covid-19’a maruz kalan meslektaşlarımız ve aileleri için emsal niteliğindedir. Bu durumda olan meslektaşlarımızın ve ailelerinin ihtiyaç duyması halinde Hukuk Büromuzca destek sunulacaktır” dedi.(t24.com.tr)

 

Geçen yıl İzmir'de Dr. Muharrem İdiz ve kardeşi Dr. Nuri İdiz 18 gün arayla koronavirüs nedeniyle vefat etmişlerdi.

 

Dr. Muharrem İdiz içinde yapılan başvuru kabul edilmişti (11 Mayıs 2021)

 

İzmir Tabip Odası’nın geçen yıl koronavirüsten yaşamını yitiren iş yeri hekimi Dr. Muharrem İdiz için SGK’ye yaptığı başvuruda emsal niteliğinde bir karar çıktı. SGK, Dr. Muharrem İdiz’in ölümünün meslek hastalığına bağlı olduğu değerlendirdi.

 

Pandeminin ilk günlerinde bu yana, Covid-19’un sağlık çalışanları adına meslek hastalığı kabul edilmesi için girişimlerdse bulunan İzmir Tabip Odası’nın çabaları sonuç verdi. Tabip Odası, geçen yıl nisan ayında yaşamını yitiren Dr. Muharrem İdiz’in yakınları adına SGK’na başvuru yaptı.  Başvuruda,  Dr. Muharrem İdiz’in ölümünün meslek hastalığı sonucu olduğunun kabul edilmesi ve yakınlarına ölüm geliri bağlanması talep edildi.

 

‘MESLEK HASTALIĞI’ SAYILDI

 

SGK tarafından yapılan ilk incelemede, Covid-19’un mesleki bulaşıcı hastalıklar listesinde olmadığı gerekçesiyle başvuru reddedildi. Kararın ardından İzmir Tabip Odası bu kez Sosyal Sigortalar Yüksek Sağlık Kurulu’na itiraz etti. İlgili sağlık kuruluşlarından ve işyerlerinden istenilen kayıtlarla yeniden değerlendirilen başvuru sonucunda, ölümün meslek hastalığına bağlı olduğu değerlendirdi. Dr. Muharrem İdiz’in eşi ve kızına, meslek hastalığına bağlı ölüm geliri bağlandı.

 

Kararın emsal teşkil etmesi gerektiğini belirten İzmir Tabip Odası, yaptığı açıklamada, “Kamu veya özel sağlık kurumu ayrımı yapılmaksızın, Covid-19 nedeniyle vefat eden sağlık emekçilerinin yakınlarının mağduriyetinin bir an önce giderilmesi gereklidir. Sağlık emekçilerinin yakınları, uzun hukuksal süreçlerle karşı karşıya kalmamalı, sosyal güvenlik hukukundan kaynaklı aylıkları ivedilikle bağlanmalıdır.” ifadelerine yer verdi.(cumhuriyet)

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı