Haber Detayı
05 Eylül 2020 - Cumartesi 13:14
 
Aile Hekimine Pandemi Ödeneği Aldatmacası
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu AHEF "ek ödeme" için yapılan açıklamaya itiraz etti.
GÜNDEM Haberi
Aile Hekimine Pandemi Ödeneği Aldatmacası

Aile Hekimliği çalışanları pandemi sürecinde hastanelerinpoliklinik yükünün azalması karşısında, asli görevi koruyucu hekimlik olmasınarağmen, artan poliklinik hizmeti ve beraberinde gelen yoğun bürokratik angaryalar ile uğraşmak zorunda kalmıştır. AHEF olarak aile hekimlerininözverili çalışmasını Bakanlığımıza defalarca yazdığımız yazılarla, farklıiletişim kanalları ve basın yoluyla, onlarca haber aracılığıyla 4 ay boyunca anlatmaya çalıştık. Kamuoyunu gündem üzerine bilgilendirdik. Ancak dün geceyarısı yapılan “ek ödeme ve izin kullanımı” odaklı açıklamada halen haklarımızın gözetilmediğini görmek, emek ve çabalarımızın görmezden gelinmesi bizi sonderece üzmüştür.

 

“Hastalanma” hakkımız dahi bulunmadığı gibi adeta bu konuda cezalandırılıp, ücretlerimiz kesilmiş ve çalışma şevkimiz kırılmıştır. Bu süreçte diğer kamu kurumları ek ödemeleri hiçbir şarta bağlanmadıkları halde -nehazindir ki- sürecin en önündeki neferleri arasında yer alan aile hekimliği çalışanları ek ödeme için şarta bağlandı. Bunu son derece “adaletsiz” olarak nitelendirdiğimizi bilmenizi istiyoruz.

 

İzin vekâlet şartı, negatif performans şartı, cari sınıflama şartına bir de pandemi şartı ile zirveye çıkan şartlarınız ile meslek onurumuzu hiçe sayıp, gururumuzu kırıp, güvensizliğimizi bir kez daha pekiştirdiniz. Bize güvenin diyemezsiniz! Pandemi ödemesini biz talep etmedik Sayın Bakanımız sözünü verdi. Pandemi Mart ayında başladı. 1Ağustos’un pandemi başlangıcı sayılmasını kabul etmiyoruz.

 

Aylık şartlı 3 bin TL alacağımızı yayınlayan medya kuruluşlarına malzeme verilmesine vesile olan, sahanın sorunlarını görmezden gelen, kronik hastalarımıza idari izin emri vermeyip Covid 19 olan meslek çalışanlarının maaşlarını kesen, binlerce aile hekimliği çalışanının sesini duymayanlar ne yazık ki 5 Eylül gece yarısısesini duyurdu. Sanki hakkımız olmayanı biz talep ediyormuşçasına kamuoyunda yanlış algıya neden olan açıklama “sağlıkta şiddet” olaylarını tetikler niteliktedir. Toplum ile sağlık çalışanını karşı karşıya getirmek şiddetin enbüyük kaynağı olacaktır. Buna bir dur demelisiniz.

 

Orantısız ödemeye layık bulduğunuz Aile Hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarına yapılan bu adaletsiz ödemeyi reddediyor, meslek onurumuza sadakayla muamele edemeyeceğinizi deklare ediyoruz. Kabul etmiyoruz!

 

Sizin de bildiğiniz gibi defalarca Aile Hekimliğini vesahadaki çabalarımızı, çaresizliklerimizi size anlattık. Ancak hala ailehekimliği uygulama ve etiğini anlamamış olmanız, pandemi sürecindeki çabalarımızı görmemiş olmanız nedense son açıklamalarınızla bizi hiç şaşırtmadı.

 

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu olarak son 6 ayda tüm polikinlikler kapılarını kapatıp ülkenin sağlık sistemi üzerimize yüklenirken, aşılarımızı, gebelerimizi hiç aksatmadan takip ederken, üvey evlat muamelesi görerek canla başla çalıştığımız Mart-Nisan-Mayıs-Haziran-Temmuz aylarının bir kalemde yok sayılmasını kabul edemeyiz.

 

Beş bin Aile Hekimi, aile sağlığı çalışanı bu salgın hastalığın pençesine düşmüş şehitler verilmeye devam ediliyorken, Covid 19 olduğu için maaşı kesilen hekimlerden bir özür bile dilenmezken, iş güvenliği sağlığı hiçbir şekilde sağlanmazken, memleketin tüm kanallarından koro halinde ‘’aile hekimine bu parayı verdik!’’ haberleri; ettiğimiz yemini, meslek onurumuzu, güvenimizi zedelemektedir!

 

6 aydır binbir sorunla boğuşan biz aile hekimlerini görmezden gelen iradeniz şartlı, emeği yok sayanbir yaklaşımla bir kez daha bizi görmediğini duymadığını ispat etmiştir.Hekimler yüzyıllardır olduğu gibi mesleğimizin gereğini icraya devam ederken bu onur kırıcı yaklaşımı kabul etmedik, etmeyeceğiz.

Kaynak: Editör: Haber Merkezi
Yorumlar
Haber Yazılımı